Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

Egnatia Yolu Haritası ( Map of Via Egnatia Route Trail Way for Hiking and Trekking )
Egnatia Yolu Haritası ( Map of Via Egnatia Route Trail Way for Hiking and Trekking )

Egnatia yolu yada namı diğer Via Egnatia yolu (Sol kol yolu – Osmanlıların verdiği isim), milattan önce 2. yüzyılda Roma Cumhuriyeti tarafından inşa edilen yoldur. Roma Cumhuriyetinin İlirya, Makedonya, Trakya bölgelerinden geçer, günümüz coğrafyasında Arnavutluk, Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye topraklarına tekabül etmektedir.

Bu yazımızda Egnatia kültür yolunu tüm yönleriyle inceleyeceğiz, bu arada dilerseniz bunun gibi diğer kültür yollarını görmek isterseniz eğer Türkiye’deki kültür rotaları listesi yazımıza bakabilirsiniz.

Egnatia Yolu / Rotası kaç km? Uzunluğu ne kadar?

Tüm rota 1120km uzunluğundadır. Türkiye ayağı ise 260km kadardır. (İstanbul Küçük çekmece – İpsala arası). 6 metre genişliğindedir.

Egnatia ismi ne demek? Nereden Geliyor?

Yolun ismi Gnaeus Egnatius isimli Roman senatörden geliyor. Kendisi yolu yaptıran kişi mö 146 yalında başlanan yol, 26 yıl sonra yani mö 120 yılında bitmiştir.

Egnatia Yolu Özellikleri Nelerdir?

 • Yolun en iyi durumda olan ve hala kullanılan kısmı Arnavutluktur.
 • Via Egnatia Vakfı (VEF) yolu “iletişim için bir yol” olarak yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Daha fazla bilgi : http://www.viaegnatiafoundation.eu/
 • Yol batıda Appia yolu (Via Appia) ile doğuda ise ipek yolu ile birleşir.
 • Egnatia yolu, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılardan çağımıza kadar tüm zamanların yoludur.
 • Egnatia yolunu zamanında Romalılar Adriyatik’i İstanbul ve Çanakkale boğazlarına bağlamak amacıyla inşa etmiştir.
 • 1. Murad zamanında “Sol Kol Yolu”, Egnatia Yolu ile örtüşmektedir. Egnatia Yolunu tamamen ele geçirince ise Egnatia yolu artık “Sol Kol Yolu” olarak anılmaya başlamıştır.

Egnatia Yolunun Güzergahı

Güncelleme : “Bir Zamanlar Çatalca” Kitabının yazarı Oktay Güldüren Bey güzel bir tespit yaptı, köprüler sonradan yapıldığı için bu yolun Çatalca’dan geçtiğini belirtti ve kaynak gönderdi onları da buraya ekliyorum;

 1. Kaynak

1182 Senesinde Rusya üzerine açılan seferde ordunun takib edeceği yol üzerindeki Çatalca, Bergos, Kırkkilise, Kanara, Aydos, Hacıoğlupazarı, Kurnalı Deresi, Uzun Ali Çayırı, Baba dağı, Tolcı, İsmail Geçidi, Bender, Hotin gibi menzillerle bu menzillere yakın diğer palanga ve menzillerden mezkur senelere kadar alınan bargir, bargiran ücreti, hane-i avarız ve nüzul bedelleri inamat ücretleri ve bazı maktuaların miktarlarını ve yekunlarını gösterir hesabatı, Kırım Hanı Kırım Giray ile Hotin Muhafızı Halil Paşa’nın geçecekleri yollar üzerindeki kazıntılara ve Arslan Giray’ın Kırım hanı olarak tayini hakkındaki hüküm suretleri ve bazı malumat ile kuyudatı havi menzil defteri. (a.g.tt.)

2. Kaynak;

Çatalca, önemli yollar üzerinde bulunması sebebiyle de stratejik açıdan önem taşımaktadır. M.Ö. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen, Arnavutluk’tan başlayıp Selanik’e kadar devam eden Via Egnetia yolu, İstanbul’dan geçerek Rumeli’ye giden Osmanlı Devleti’nin menzil yollarının sağ kolu ve Rumeli Demiryolları, Çatalca Vilayeti içerisinden geçmektedir. (Sezgi Giray Küçük)

Via Egnatia Yolu Haritası (Map of Via Egnatia Trail Route Way for Hiking and Trekking )

Via Egnatia Yolu Haritası (Map of Via Egnatia Trail Route Way for Hiking and Trekking )

Arnavutluk Etabı (Antik İsim/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Dyrrachium Dıraç Arnavutluk
Claudiana Peqin (Peklin) Arnavutluk
Apollonia Pojani köyü yakınları (Fier’in 7 km kuzeyi) Arnavutluk
Masio Scampa Elbasan Arnavutluk

Makedonya Etabı (Antik İsim/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Lychnidos Ohri Makedonya
Heraclea Lyncestis Manastır Makedonya

Yunanistan Etabı (Antik İsim/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Florina Florina Yunanistan
Edessa Vodina Yunanistan
Pella Alakilise Yunanistan
Thessalonica Selanik Yunanistan
Amphipolis Amfipolis Yunanistan
Neapolis Kavala Yunanistan

Türkiye Etabı (Antik ismi/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Kypsela İpsala Türkiye
Aenus Enez Türkiye
Adrianople Edirne Türkiye
Aproi Kermeyan Türkiye
Caenophrurium Çorlu Türkiye
Perinthus Marmara Ereğlisi Türkiye
Melantias Silivri Türkiye
Rhegion Küçükçekmece Türkiye
Hebdomon Bakırköy Türkiye
Çatalca – İstanbul Türkiye
Byzantion İstanbul Türkiye

Güncelleme;
28.10.2018: Oktay Güldüren Bey’in tespitiyle “Çatalca” güzergahı eklendi.

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

Bolu Yedigöller

Bolu Yedigöller Milli Parkı (İngilizcesi: Bolu Yedigoller National Park) doğa yürüyüşü, tur, fotoğraf gezisi ve kamp için sonbahar mevsiminin gözde mekanlarından. Bende geçtiğimiz hafta sonu doğa gezisi ve kamp nedeniyle oradaydım. Gitmeden nasıl bir yer öğrenmek için araştırma yapmıştım fakat pek işe yarar bilgi bulamamıştım. Gidecek olan arkadaşları bilgilendirecek bir yazı hazırladım;

Yedigöller Nerede? Haritası?

Yedigöller Millî Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer alır. Parka ulaşım için güzergahlar farklılık göstermektedir. (Hava koşullarına göre bazen yollar kapalı olabilmektedir.)

Bolu Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı
Bolu Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Millî Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152inci km’sinden Yeniçağa ve 190 km’sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı karla kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılır. Her iki yolun da yaklaşık 30 km’lik bölümü stabilizedir. 2015 Sonbahar aylarında Bolu ilinden kuzeye ayrılan yol yapım tadilatının ilk etabı bitirilmiş yol ulaşıma açılmıştır. Bu yolu kullanan sürücülerin dikkatli olması gerekmektedir.

Bolu Yedigöller'e Nasıl Gidilir?
Bolu Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Yedigöller için en uygun zaman / mevsim ne zaman?

Yedigöller her mevsim güzel, fakat sonbaharda Yedigöller’i sonbaharın tüm renkleri ile görmek mümkün olduğundan, Yedigöller’in en çok ziyaretçi akınına uğradığı zaman Ekim ayı sonu, Kasım ayı başıdır.

Yedigöller Konaklama, Nerede Kalınır?

Yedigöllerde çadır kurabilirsiniz veya milli parkta bulunan dağ evlerinde (bungalov) larda kalabilirsiniz. Bungalovlar son derece konforlu ve az sayıda olduğu için boş bungalov bulma ihtimaliniz her zaman düşük. Etrafta Otel yok, çadır kurmak istiyorsanız dikkat edeceğiniz bazı durumlar var.

Yedigöller Kamp / Çadır kurmak

Bolu – Yedigölle’de çadır kurmak yapılabilecek en güzel aktivite. Çadır kurmayı düşünen arkadaşların dikkat etmesi bir kaç durum var; Eğer Yedigöllere sonbaharda gidecekseniz akşamları yağışlı olabilir. Bir diğer durum ise akşam 6 sabah 7 arası ateş yakabiliyorsunuz. (saatler farklı olabilir, sormanızda fayda var) Bu kuralın bana saçma geldiğini sabah donarken ateş yakamayacak olmayı saçma bulduğumu belirtmeliyim. Yedigöller aynı zamanda gezi bölgesi olduğu için gündüz vakti her köşe başında mangal / duman olmaması için böyle bir kuralın olduğunu da belirteyim.

Yedigöller Bungalov Evler ve Dağ Evleri

Yedigöller’de bungalovlar / dağ evleri mevcut. Bunlar milli park içerisinde, oteller gibi 2 saatlik kadar mesafede değiller. Isıtma, sıcak su vs. mevcut, çokta güzeller,  fakat bizim arkadaş grubumuzdaki bazı kimseler çadır yerine burada kalmak istemelerine rağmen yoğunluktan dolayı yer bulamamış ve çadırda kalmışlardı.

Yedigöller Otel ve Pansiyon

Çok dikkat edilmesi gereken bir konu çünkü yedigöller milli parkı içerisinde otel yok. Yedi göller resmen dağ başında bir yer, en yakın merkezi yerden bir veya bir buçuk saat kadar yol gittikten sonra ulaşabiliyorsunuz. Dolayısı ile en yakın otelde Yedigöller’e 1 veya 2 saat kadar mesafede. İnternette maalesef Yedigöller otel diye reklamını yaptıkları yerler aslında oraya 1-2 saat kadar mesafede bulunan yerleşim yerlerinde bulanan oteller. Dağ you çok virajlı olduğu için otelin servisi dahi olsa kesinlikle tercih etmezdim, çünkü o yol içinizi dışınıza çıkarmaya yetiyor sevgili dostlar.

Yedigöller Gezilecek Yerler

Yedigöller bölgesinde gezilecek pek çok yer var. Milli parklar bünyesinde, doğa yürüyüşü yapılabilir. Bölgenin çeşmesi, şelalesi, gülen kaya gibi yerler ziyaret edilebilir. Ayrıca Fotoğraf çekmek içinde çok güzel bir yer.

Yedigöller Turu

Tur amaçlı gezi düzenleyen pek çok grup mevcut. Bunların ortalama ücreteri 70-100 TL arasında. Normal fiyatı 70TL kadar.

Yedigöller Kahvaltı, Yemek, Yiyecek, Su Olayları

Yedigöller tesis içerisinde pek çok yerde çeşme mevcut. Ve suyu gerçekten çok güzel. Kamp yapacaksanız yanınızda litrelerce su taşımanıza gerek yok. Fakat yanınızda şişe götürmenizi tavsiye ederim. Oradaki suyu sevdiğiniz için yanınızda götürmek isteyebilirsiniz.

Yedigöller Hava Durumu

Yedigöller deniz seviyesinden 1200+ yüksekte olduğu için normal mevsim şartlarından daha serindir. Eğer sonbaharda gidecekseniz (benim yaptığım gibi, ekim ayı son haftası) yağmurlu olma ihtimali çok yüksektir. Benim gibi yağmuru seviyorsanız sorun olmaz fakat çadırından çıkamayan arkadaşların benimle aynı zevki aldığını söyleyemeyeceğim.

Bolu Yedigöller’de Telefon Çekiyor mu?

Yedigöllerde gördüğüm kadarı ile Türk Telekom hiç çekmiyor, Vodofone ise baz istasyonu aracı ile sadece gündüz vakti çekiyor. Turkcell ise gece gündüz çekiyordu. Tabi bu söylediklerim tarihe ve yere göre değişiklik gösterebilir. O yüzden teyit etmenizde fayda var.

Daha fazla bilgi için Yedigöller milli parkının resmi sitesine bakabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

Sultanlar Yolu - Sultans Trail ( Culture route in Turkey for hiking trekking and camping)
Sultanlar Yolu – Sultans Trail ( Culture route in Turkey for hiking trekking and camping)

Sultanlar yolu; Türkiye’nin popüler Kültür Rotalarından biri. Toplam uzunluğu 2100 km. Uluslararası camiada da bilinen bir kültür yolu. Yol ile ilgili Sedat Çakır tarafından hazırlanmış sultanlar yolu günlüğünü şu adresten okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca yazdığım kültür rotaları listesine  bakabilirsiniz. Diğer kültür yolları ile ilgili ayrıntılı yazıları bulabilirsiniz.

Yolun Özelliklerine gelecek olursak;

Sultanlar yolu / rotası kaç km? Uzunluğu ne kadar?

Yolun Türkiye etabı yaklaşık (az-çok) 270 – 300 km kadar. Toplamda İstanbul’dan Viyana’ya kadar ise 2100 km kadar.

Yolun tamamı şu şekilde;

Sultanlar Yolu Tüm Rota, Sultan's Trail Full Route
Sultanlar Yolu Tüm Rota, Sultan’s Trail Full Route

Sultanlar Yolu (Sultanlar Yürüyüş Yolu)  ismi nereden geliyor?

Bu güzergah 1529 1. Viyana Kuşatması ve 1683 2. Viyana seferlerinde Osmanlı Sultanları tarafından kullanıldığı için bu ismi almıştır.

Sultanlar Yolunun Özellikleri;

 • Trekking (Doğa Yürüyüşü) yolu olarak 2009 yılında Sedat Çakır tarafından tasarlanmıştır.
 • 2010 Yılında yolun Türkiye ayağı uluslararası standartlara bağlı olarak tescillenmiştir.
 • Uluslararası platformlarda “Sultan’s Trail” olarak geçmektedir. Sırbistan’da Carski Drum ve Carigradski Put olarak tanımlanan yol Bulgaristan’da Tsarigradski Put olarak bilinmektedir.
 • İlk tasarımda Sultanlar yolu Avusturla, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’yi kapsamaktadır. İlerde yolun genişletilmesi düşünülmektedir.

Sultanlar Yolu Türkiye Güzergahı

Av Yolu Güzergahı: Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, Avarız, Edirne, Hıdırağa, Karayusuf, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih Camii, Süleymaniye Camii, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih ve Süleymaniye camii,

Sultanlar Yolu Seferyolu Güzergahı:

Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hasköy, Hamzabey, Uluçınar, Ahmetbey, Karlı, Hallaçlı, İnceğiz, Çatalca, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Sultan, Fatih Camii ve Süleymaniye Camii.

Sultanlar Yolu Avrupa Güzergahı

AVUSTURYA

Viyana, Simmering, Schwechat, Rauchenwarth, Trautmannsdorf an der Leitha, Bruck an der Leitha, Sommerein, Breitenbrunn, Purbach am Neusiedler See, Donnerskirchen, Hornstein, Eisenstadt, Oggau am Neusiedler See, Rust, Mörbisch am See, Pamhagen, Neu-siedl am See, Petronell – Carnuntum, Hainburg an der Donau, Wolfsthal. Sopron, St. Martin.

SLOVAKYA

Devin, Bratislava, Marianka, Modra, Harmónia, Častá, Dobrá Voda, Prašník, Vrbové, Čachtice, Nové Mesto Váhom, Beckov, Trenčín, Topoľčany, Nitra, Nové Zámky, Kolárovo, Kameničná, Komárno, Iža, Radvaň Dunajom – Žitava, Radvaň Dunajom, Moča, Kravany nad Dunajom, Obid, Štúrovo.

MACARİSTAN

Sefer Yolu: Halászi, Györ, Tata, Tatabánya, Annavölgy, Esztergom, Szentendre, Budakalász, Budapeşte, Százhalombatta, Székesfehérvár, Dunaföldvár, Szekszárd, Bátaszék, Mohaç, Sátorhely, Udvar
Balaton Yolu: Sopron, Köszeg, Sárvár, Sümeg, Keszthely, Szuliman, Csertő, Szigetvár, Pécs, Mohaç.

HIRVATİSTAN

Topolje, Draz, Podolje, Popovac, Beli Manastir, Karanac, Kneževi Vinogradi, Grabovac, Darda, Osijek, Đakovo, Vinkovci, Vukovar, Šarengrad, Opatovac, Ilok.

SIRBİSTAN

Fruşka Doğa Parkı, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Zemun, Belgrad, Smederevo, Jagodina, Niş, Nişka Banja, Pirot ve Dimitrovgrad.
Carski Drum Güzergahı: Backi Breg, Bezdan, Backi Monostor, Som-bor, Kupusina, Apatin, Svilojevo, Sonta, Bogojevo, Karavukovo, Deronje, Bač, Serbia, Mladenovo, Karađorđevo, Backa Palanka, Neštin, Susek, Banoštor, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Krušedol Selo, Šatrinci, Dobrodol, Ljukovo, Golubinci, Vojka, Novi Banovci.

BULGARİSTAN

Sefer Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Novi Han, Ihtiman, Pazarcık, Stamboliyski, Filibe, Sadovo, Parvomay, Mineralni Bani, Haskovo, Harmanli, Lyubimets, Mustafapaşa.
Dağ Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Vitosha, Samokov, Rila, Rila Manastır, Velingrad, Borino, Smoljan, Ardino, Kardzjali, Svilengrad.

YUNANİSTAN

Sefer Yolu Güzergahı: Ormenio, Diakia, Marasia, Kastanies
Mübadele Yolu Güzergahı: Kyprinos, Komara, Fylakio,Elea, Keramos, Plati, Arzos, Kanadas, Kastanies.

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

İki Deniz Arası Doğa Yürüyüş Rotası Haritası, (Map of Between Two Seas Culture Route for Hiking and Trekking)
İki Deniz Arası Doğa Yürüyüş Rotası Haritası, (Map of Between Two Seas Culture Route for Hiking and Trekking)

iki Deniz Arası Rotası Kaç Km? ve Neresi? Kim Başlattı?

iki deniz Arası, fotoğrafçı Serkan Taycan’ın başlattığı Karadeniz ve Marmara Denizini birbirine bağlayan 60 km lik bir rotadır.

Rota genelde 15km lik 4 parça olarak yürünür, Karaburun’dan başlayıp Bakırköy sahile kadar ilerler.

Rota doğa ortamından başlayarak şehrin içine kadar ilerler. Rotayı yürüyen kişi için amaçlanan İstanbul’ın nasıl betonlaştığını ve doğa ortamının yok olduğunu göstermektir. Bu yüzden rotayı yürüdüğünüzde linyit ocakları, hafriyat atık alanları, sanayi ve toplu konut alanlarının yanında İstanbul’un en eski yerleşimi Yarımburgaz Mağarası, Kent içi bostanları gibi kültürel ve tarihi yerleri de göreceksiniz.

Serkan Taycan şu şekilde rotayı özetlemiş;

“İki deniz arası” bir önerme ve bir davettir. Yürümenin dünyayı duyumsamaya yol açan ritmini kutsayan bir eylemdir. Ve bu eylem Karadeniz ile Marmara arasında bir ‘yol’ açacak belki de en hayırlı ‘proje’dir.

Rota şu şekilde 4 parçaya bölünebilir;

1. GÜN: Yeniköy-Baklalı

Başlangıç: Yeniköy (Karadeniz sahili)
Bitiş: Baklalı Köyü
Mesafe: 14,7 km
Ortalama süre: 6 saat
Mola: Durusu Köyü
Toplu taşıma: Gidiş: Edirnekapı’dan kalkan 336d Yeniköy-Edirnekapı otobüsleri. Sabah ilk otobüs: 06.45
Dönüş: Aynı otobüs Baklalı Köyü’nden kalkıyor. Akşam son otobüs: 18.30 Yolculuk bir yönde ortalama 1 saat 45 dakika
Karadeniz sahilindeki Yeniköy’den başlayan bu rota, artık faal olmayan linyit ocaklarının delik deşik olmuş, kurak ve engebeli arazilerinden geçerek gölleşmiş eski maden çukurlarına ve sazlıklara varır. Oradan orman içi araziye girerek tarlaların arasından kolay yürünen patikalarla Terkos Gölü kıyısındaki Durusu Köyü’ne ulaşır. Rota köyden itibaren iki yanı ayçiçeği tarlaları ve böğürtlen çalılarıyla kaplı stabilize yolu takip ederek Sazlıdere’nin başlangıç noktası olan Baklalı Köyü’nde son bulur.

2. GÜN: Baklalı-Sazlıbosna

Başlangıç: Baklalı Köyü
Bitiş: Sazlıbosna
Mesafe: 15,1 km
Ortalama süre: 6 saat
Mola: Dursunköy
Toplu taşıma: Gidiş: Edirnekapı’dan 336d Yeniköy-Edirnekapı otobüsleri. Sabah ilk sefer: 06.45
Dönüş: Sazlıbosna’dan 336h Hadımköy Toki-Bayrampaşa Metro. Akşam son sefer: 20.00. Yolculuk ortalama 1 saat 30 dakika
Yolculuğun en pastoral kısmı olan bu rota Baklalı Köyü’nden başlar, hemen ardından Sazlıdere’nin kenarındaki meralardan ve ayçiçeği tarlalarından geçerek dere kenarındaki çınar ağaçlarını takip eder. Güzergâhta dereyi takip ederek yön bulmak çok kolaydır. Rota ardından Dursunköy üzerinden Sazlıdere Baraj Gölü’ne ulaşır. Göl kenarından ferah ve rahat bir yürüyüşle Sazlıbosna Köyü’nde son bulur.

3. GÜN: Sazlıbosna-Yarımburgaz Mağarası

Başlangıç: Sazlıbosna
Bitiş: Yarımburgaz Mağarası
Mesafe: 17,2 km
Ortalama süre: 7 saat
Mola: Şamlar Köyü
Toplu taşıma: Gidiş: Bayrampaşa’dan 336h Hadımköy Toki-Bayrampaşa Metro. Sabah ilk sefer: 06.30
Dönüş: Güvercintepe Sapağı’ndan 36AY Arnavutköy-Yenibosna Metro. Akşam son sefer: 20.30
Sazlıbosna Köyü’nden şehrin çeperlerine kadar gelen bu rota köyün ilerisindeki etkileyici taş ocaklarına uğrayarak dere yatağına girer ve oradan tüm rotanın en yüksek noktası olan Kocabayır Tepesi’ne ulaşır. Bu tepeden tüm rotanın en başını ve en sonunu, Karadeniz’den Marmara’ya kadar görmek mümkün. Kırsal alandan sanayi bölgelerine, kentin çeperlerine ve oradan merkezine kadar 360 derecelik bir panorama görülebilir. Ardından Şamlar Köyü üzerinden Sazlıdere Barajı’nı takip ederek baraj gövdesinin üzerinden geçer, İstanbul’un en eski yerleşim yeri Yarımburgaz Mağarası’nda rota sonlanır.

4. GÜN: Yarımburgaz Mağarası-Küçükçekmece

Başlangıç: Yarımburgaz Mağarası
Bitiş: Küçükçekmece-Menekşe Plajı (Marmara sahili)
Mesafe: 14 km
Ortalama süre: 6 saat
Mola: Halkalı Gümrük/Kanarya
Toplu taşıma: Gidiş: Yenibosna’dan 36AY Arnavutköy-Yenibosna Metro. Sabah ilk sefer: 06.30
Dönüş: Menekşe’den BN2 Küçükçekmece-Eminönü. Akşam son sefer: 22.50
Şehrin en eski yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası’ndan başlayan bu rota, kentin çeperlerindeki Altınşehir Mahallesi’nden geçerek TEM otobanı altından Küçükçekmece Gölü kenarlarındaki sazlıklara ulaşır. Ardından göl kenarındaki kent bostanlarını, Halkalı Çöplüğü arazisinde inşa edilen güvenlikli siteleri, Halkalı Tren İstasyonu ve gümrüğünü geçer. Akşam yolculuğu olarak tasarlanan rotanın bundan sonraki kısmı, Küçükçekmece Gölü’nün sahilindeki parkın içinden güzel bir yürüyüş parkuruyla Marmara Denizi kıyısındaki Menekşe Plajı’nda son bulur.

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

Türkiye Kültür Rotaları, Kültür Yolları (Culture Routes in Turkey)
Türkiye Kültür Rotaları, Kültür Yolları (Culture Routes in Turkey)

Kültür rotaları toplumumuzun bihaber olduğu konulardan birisi. Doğa yürüyüşleri ile uğraşan arkadaşlar bile çoğu rotanın varlığından habersiz. Türkiye’deki Kültür rotaları şeklinde bir araştırma yapsanız bile maalesef aşağıdaki listeye ulaşamıyorsunuz. Aşağıdaki listeyi pek çok yazıdan toplayıp derledim,  fırsat buldukça rotaları inceleyen yazılar ekleyeceğim.

Kültür rotalarımıza (kültür yollarımıza) bakalım;

Türkiye’de 21 adet kültürel rota mevcuttur: (En Popüler)

 1. Sultanlar Yolu (Marmara)
 2. İki Deniz Arası (Marmara)
 3. Egnatia Yolu – Via Egnatia Yolu ( Marmara)
 4. Evliya Çelebi Yolu ( Marmara – İç Anadolu)
 5. Sufi Yolu (Marmara – İç Anadolu)
 6. Frig Yolu ( İç Anadolu)
 7. Karia Yolu (Ege)
 8. İdyma Yolu (Ege)
 9. Fethiye Alternatif Yolu (Ege-Akdeniz)
 10. Likya Yolu (Akdeniz)
 11. Aziz Paul Yolu (Akdeniz)
 12. Yenice Ormanları Yolları (Karadeniz)
 13. Anabasis Yolu (Karadeniz)
 14. Küre Dağları (Karadeniz)
 15. İstiklal Yolu (Karadeniz)
 16. Gastronomi Yolu (Karadeniz)
 17. Hitit Yolu ( İç Anadolu)
 18. Kaçkarlar (Doğu Karadeniz)
 19. Sarıkamış (Doğu Anadolu)
 20. Ağrı Dağı (Doğu Anadolu)
 21. Hz. İbrahim Yolu (Güney Doğu Anadolu)

Güncelleme (04.12.2017): Sufi Yolu Marmara – İç Anadolu Bölgesine 21. Rota olarak eklenmiştir.

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

kadın erkek sırt çanta bay bayan
Sırt Çantası Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Trekking, hiking, kampçılık, dağcılıkta kullanmak üzere sırt çantası arıyorsunuz ve kararsız kaldınız. Hele ki ilk defa bu sporları ilk defa yapacaksanız veya doğa sporları konusunda yeni iseniz kafanız bir hayli karışık olmalı. Bana gelen sorularda bu şekilde olduğu için bu konuya açıklık getirecek bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Sırt Çantası Tavsiye

Sırt çantası seçimi biraz zaman alan bir olay, zira sırt çantalarının bazıları belirli bir amaç için yapıldığı gibi, kişisel tercihler de bu konuda etken.

Kendinize uygun sırt çantasını belirlemeden önce sırt çantası çeşitlerine kısaca bir bakalım;

Sırt Çantası Çeşitleri

Piyasada doğa sporları için bulunan 3 çeşit sırt çantası var.

Sırt Çantası Çeşitleri
Sırt Çantası Çeşitleri
 1. Doğa Yürüyüşü / Seyahat Çantası (içten iskeletli)
 2. Dağcı /Avcı Çantası (içten iskeletli)
 3. Dağcı /Avcı Çantası (dıştan iskeletli)

Piyasadaki çantaları özetle bu şekilde sıralayabiliriz. (Özetle yazdım, dıştan iskeletli doğa yürüyüşü çantası da var fakat ülkemizde bulunmamakta).

Bu çantaların neden tercih edilip edilmemelerini kısaca özetleyecek olursak;

Doğa Yürüyüşü (Hiking,Trekking,Kampçılık,Seyahat,Dağcılık) Çantası

Avantajları

 • En çok tercih edilen çanta türüdür.
 • En büyük artısı hafif ve rahat olmasıdır. (Bazıları ağırdır alırken bakmak gerek)

Dezavantajları

 • Çoğunlukla tek gözlüdürler. (Kimine göre avantajdır.)
 • Çanta üstten açılır. Yan veya alt fermuarı yoksa çantanın dibindeki bir şeyi almak için çantayı dökmeniz gerekebilir.
 • Bu çantalarda çadır/mat koyacak yer olmaması. Bu konuya herkes kendince çözüm getirse de tam olarak bir çözüm üretilebilmiş değildir. Üstte altta genelde bağlanacak yer olmuyor. Matı alta bağlasan çadırı nereye bağlayacaksın? İkisi ne yana koysan bu sefer çadır 2500 gram, Mat 250 gram olduğu için çanta bir tarafa ağır basıyor omuzu/beli yoruyor.
sırt çantası çadır mat uyku tulumu
Çadırı ve Matı koymak sorun olabiliyor. Çadırı yan tarafa koyunca çanta o tarafa doğru baskı yapıyor dolayısı ile bir omzunuza ve belinize daha çok yük biniyor.
 • Bu çantaları tam olarak doldurmazsanız kullanımı zor olabilir. Bunun için de bazı çantalarda etrafına kayışlar konmuştur. Bazılarında ise bu kayışlar yoktur. Eğer çantayı tam doldurmaz iseniz çantanın içindeki ekipman sabit olmadığı için siz hareket ettikçe yer değiştirecektir. Görünüş olarak da bütün eşyaların altta olduğu bir hal alacaktır.
Sırt Çantası Boş Dolu
Sırt çantası boş ise ve kayışlar ile hacmini küçültemiyorsanız taşırken zorlanabilirsiniz.

Dağcı / Avcı Çantası

İkinci en çok tercih edilen türdür.

Avantajları

 • Genelde çok gözlüdürler. Tek gözlü olmadıkları için ekipmanlarınıza ulaşması daha kolaydır.
 • Bu çantalara çadır, tulum vs. bağlamak daha kolaydır. Genelde üzerlerinde bağlama yerleri mevcuttur zaten
 • Taktik (tactical) çantalarda ek küçük çantalar bağlamak için yerler de vardır. Çok kullanışlıdır.
sırt çantası tactical taktik dağ hiking trekking
Taktik Çantalara (Tactical) ek küçük çantalar takılabilecek yerler vardır.
 • Bu çantaları doldurmasanız veya yarısını doldursanız bile sizi o kadar rahatsız etmez ve kötü görünmez.

Dezavantajları

 • “Genel” olarak ağırdırlar. Taktik modeller suya/ısıya/sürtünmeye daha dayanıklı üretildikleri için daha ağır olabilmektedirler. Hafif modelleri de mevcuttur.
 • Çok gözlü olmaları dejavantaj sayılabilir zira büyük bir uyku tulumunu tek gözlü bir çantaya (yarısını kaplasa bile) sığdırabilirsiniz. Fakat bu çantalar çok gözlü oldukları için hiç bir gözüne büyük hacimli bir şey sığdıramazsınız.

Dağcı / Avcı Çantası (Çerçeveli Demir Destekli)

Ülkemizde çok fazla bulunmayan / tercih edilmeyen bir sırt çantası türüdür. Çerçevesiz versiyonu ile aynı özelliklere sahiptir. Tek farkı içten çerçeve yerine dışarıdan demir/titanyum/alüminyum gibi malzemelerden yapılmış çerçevesinin olmasıdır. Bunun en büyük artısı sırtınızın çanta ile temas etmemesi nedeniyle hava alabilmesidir ve yükün sırtınıza değilde çerçeveye temas etmesidir.(Çantanızda düz olmayan bir şey var ise sırtınıza batmaz.) En büyük eksisi ile çerçeve nedeniyle gereğinden ağır olması ve içten destekli çantalar gibi sırtınıza yapışmaması dolayısı ile yürürken sallanmasıdır. Ülkemizde olmasa da yurt dışında hala bir grup tarafından tercih edilen çanta türüdür.

Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Ağırlık
 2. Bel Desteği ve Sırtlık
 3. Sizin Tercihleriniz (Renk, Bölme Sayısı vs.)

Doğa sporları ile ilgilenenlerin çanta alırken ortak buluştuğu bir kaç nokta vardır. Birincisi ağırlık, ikincisi ise bel desteği. Çünkü bu ikisi büyük ölçüde sizin çantadan alacağınız verimi belirler.

Ağırlık

Örneğin 50 litrelik 2.5 kilogramlık bir çanta piyasada mevcuttur, 1 kiloluk bir çantada mevcuttur. 60 kiloluk bir bayan arkadaşın sırtında taşıyabileceği ağırlığın 10 kilo olduğunu düşünelim, bunun 2.5 kilosu çantanın kendi ağırlığı olursa eşyaları için 7.5 kilo kalacak fakat 1 kiloluk bir çanta kullanırsa eşyaları için 9 kilo ayıracak.

Şöyle de söyleyebiliriz; taşıyacağınız eşyaların 5 kilo olduğunu varsayalım, Bunu 1 kiloluk çantaya koyarsanız sırtınızda 20 kilometrelik yürüyüşte 6 kilo taşıyacaksınız ki bu iyi bir rakamdır, 2.5 kiloluk bir çantada taşırsanız 7.5 kilo taşıyacaksınız, bu sizi daha çok yoracak, enerjinizi daha çok harcatacak, daha çok terletecektir. Kısa süreli yürüyüşlerde veya evde denerken bunun bir farkını görmeyebilirsiniz fakat 20-30 kilometre yürüdüğünüzde 500 gramın bile taşırken ne kadar çok etki ettiğini görürsünüz.

(Ayrıca sırt çantasına eşyalarınızı nasıl yerleştireceğinizi de öğrenmelisiniz. Doğa sporları kurslarında bunu öğretirler. Vücudun ve çantanın ağırlık merkezine dikkat etmelisiniz. Bu konuda bir yazı hazırlayacağım.)

Ek bilgi olarak belirteyim, Genel olarak doğa sporcuların ortak buluştuğu diğer nokta: “olabildiğince hafifliktir”. Bu işe başlayanlar başta bilmeden ekipman alırlar, 2.5 kiloluk çanta, 2.5 kiloluk çadır. 2 kiloluk uyku tulumu vs. (Toplamda kişisel eşyalarınız hariç 7 kilo) Daha sonra bu ağırlıkların ne kadar çekilmez olduğunu anladıklarında. “Maksimum hafiflik” ilkesini benimserler ve tüm ekipmanı en hafiflerinden alırlar. 600 gram uyku tulumu, 600 gram çanta, 1.5 kilo çadır gibi. (Kişisel eşyalarınız hariç 2.7 kilo). O yüzden yeni başlayan ve uzun vadeli bu sporu yapacak biriyseniz baştan olabildiğince hafif almanızda fayda vardır. Boşuna paranız gitmemiş olur.

Bel Desteği

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise bel desteğidir. Büyük önem taşır. Küçük çantalara pek ihtiyaç olmadığı için koymazlar (10 litre çantalar gibi). Fakat 20 ve üzeri çantalarda genelde vardır. Yükü omuzlarınıza değil de belinize almak içindir. Yükün büyük kısmını belinize alırsınız ve omzunuz/sırtınız yorulmaz/ağrımaz.

Sırtlık

Sırt Çantası Sırtlık
Sırt Çantası Sırtlık

Sırtınız ile sırt çantası arasındaki bölümdür. Önemlidir çünkü dümdüz olması sizi aşırı derecede rahatsız eder. Tavsiyem 4 – köşe bölmeli ve mümkünsü ayarlanabilir olması iyi olur. 4 köşe bölmeli olması sırtınızın hava almasını sağlar, ayarlanabilir olması ise iri yapılı veya minyon olarak sırt çantanızı kendinize göre ayarlayabilmenizi sağlar. Zira sırt çantası sırtlıkları “ortalama” boy/kilo baz alınarak yapılmıştır genelde.

Diğer Tercihler

Diğer kişisel tercihlerin ise pek önemi yoktur. Taşıyacağınız eşyaları bilmediğim için çok gözlü/tek gözlü olması, rengi, şekli, biçimi tamamen kişisel tercihlerinizdir.

Sırt Çantası Nereden Alınır?

Tek Kelime ile: Decathlon (Bulunduğunuz ilde yoksa: Decathlon.com.tr)

Neden? Fiyat/Performans oranının iyi olması, ve ekonomik olması.

60TL ye arpenaz 30 litre veya 80 TL ye arpenaz 40 litre başlangıç olarak işinizi görecektir. Gidip 500 tl vererek deuter 30 litre almaktan iyidir. Çantanın küçüklüğüne, büyüklüğüne vs. göre dilerseniz daha sonra daha başka yerden markadan alabilirsiniz.

Kişisel olarak da quechua (keşua) ‘nın arpenaz 30 ve 40 ını kullanıyorum duruma göre. Hafif/sağlam olması avantaj. Diger deuter vs. fiyatlarından dolayı tavsiye etmem. Aralarında kalite olarak fazla fark olmamasına rağmen quechua arpenaz 40 litre 80 tl, deuter 40 litre 580 tl.

Herhangi bir konuyu atlamamaya çalıştım sevgili dostlar, atladığım bir konu var ise aşağıya yorum olarak belirtirseniz, yazının içinde değinirim.

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

interrailturkiye bolu kampı
interrailturkiye Bolu Kampı Paylaşımı, bolurail, kamprail

interrailturkiye rezaleti mi desem, bolu kampı rezaletimi desem bilemedim. interrailturkiye yi önceden seven birisi olarak, Bolu kampına gitmeyi düşünüyordum. İnternette söylenenler/reklamlar süperdi. Seyahati seven kimseler aynı zamanda doğayı da sevdikleri için aklınıza nezih insanlar – nezih ortam geliyor ister istemez.

Ama bugün instagramda arkadaşların paylaştıklarını/anlattıklarını görünce sonrasında “kampvedogahayati” sayfasının paylaşımlarını görünce kendilerine karşı en ufak bir olumlu görüşüm kalmadı. (Bu arada kampvedogahayati sayfası kendilerine karşı hakaret etmemesine rağmen interrailturkiye tarafından engellenmiş.. Adamlar milletten özür dileyeceklerine kendilerini eleştiren hesapları engelliyorlar birde hakaret ediyorlar ki komedi.)

Hayallar / gerçekler vardır ya; nezih insanlar, nezih bir organizasyon, gezginlerin olduğu bir etkinlik hayal edersiniz, fakat seviyenin yerlerde olduğu, apaçilerin cirit attığı, alkolun su gibi aktığı, kimin elinin kimin cebinde olduğunun belli olmadığı, “kasap et derdinde, koyun can derdinde” modunun yaşandığı bir organizasyonla karşılaşırsınız. İşte öyle bir durum yaşanmış burada.

Bende dahil olmak üzere tüm arkadaşlarım interrailturkiye ve yan sayfalarını takipten çıkardık ve artık desteklemiyoruz. Sizlere de tavsiye ederiz.

Bolurail Bolu Kampı Fotoğrafları

Fotoğraflara Bakalım; (kampvedogahayati sayfasından alınmıştır.)

(Aşağıdaki fotoğrafların etkinlikten 4 gün sonra, temizlik başladıktan sonra çekildiğini de belirtelim, etkinlik sonrası durum daha felaket imiş.)

interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti
interrailturkiye bolurail kamprail Bolu Kampı Rezaleti

Gerçekten çok üzücü. Oraya bir çöp kutusu konmuyorsa, organizasyonu düzenleyenler milleti uyarmıyorsa, uyaranları engelliyor ve küfür ediyorsa ve bunu yapan da interrailturkiye gibi bir grup ise. Daha fazla söyleyecek pek bir şey kalmıyor.

Ayrıca bu uyarıyı yapan, bu durumdan milleti haberdar eden başta “kampvedogahayati” olmak üzere tüm kişi ve gruplara teşekkürler.

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

Kamp Yemekleri
Kamp Yemekleri

Kampta ne yenir?

Kamp yemek leri kampa gitmeden önce araştırdığımız konulardan olmuştur.  Çantayı hazırlarken düşünürüz; acaba ne götürsem, yiyecek sıkıntı olur mu, orada bulabilir miyim? Ne yesem gibi sorulara cevap ararız.

Benim de bu konuda bir listem vardı arkadaşların da tavsiyesi ile aşağıdaki şekli aldı. Kampa gitmeden önce unuttuğunuz bir şey olmaması açısından aşağıdaki listeyi kontrol etmenizde fayda var. Sizden gelen yorumlar ile de listeyi daha da iyileştirebiliriz.

Atıştırmalık (Yoldayız)

 • Çerez (Fındık, Fıstık vs)
 • Çikolata bar
 • Kuru Üzüm, Kayısı, İncir vs.
 • Meyve

Ara Yemek ( Dinleniyoruz, Ateş Yakmadan, Yoldayız )

 • Tost
 • Meyve
 • Konserve Yemekler
 • Ton Balığı

Ana Yemek ( Yerleştik, Ateş Yaktık )

 • Sucuk Ekmek
 • Ekmek Arası Her Şey
 • Lavaş arası sosis – peynir
 • Közde Patates
 • Yumurtalı Soğan
 • Menemen
 • Yumurta
 • Konserve
 • Bardak Çorba
 • Pirinç
 • Makarna
 • Noodle (5 dk lık Makarna / Erişte)
 • Mangal

Kesin Alınması Gerekenler

 • Sıvı yağ (Zeytinyağı / Ayçiçek yağı)
 • Tuz
 • Karabiber vs. Baharatlar
 • Mısır Unu (Balık Kızartma)

İçecekler

 • Su (Unutmayın diye yazıyorum)
 • Çay
 • Kahve
 • Sıcak Çikolata
 • Salep
 • Ortamdan toplanan bitkilerle yapılan çaylar.

Örnek Kamp Öğünü;

Kamp Kahvaltı Öğünü

 • Kaşar Peyniri
 • Çikolata
 • Zeytin
 • Reçel

Kamp Akşam Yemeği

 • Makarna
 • Ton Balığı
 • Mısır
 • Pirinç

Aperatif

 • Bardak Çorbalar
 • Noodle (5dk da hazırlanan makarnalar)

Gideceğiniz yerde neleri bulacağınızı da hesaba katmanızı da tavsiye ederim. Mesela gideceğiniz yerde içecek satılıyorsa çantanızda taşımanıza gerek yoktur belkide.

(Bazen de gittiğiniz yerdeki market kapanmış oluyor veya stoğu olmuyor veya normalden pahalı oluyor bunları da hesaba katmak lazım tabi)

Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

Yazıyı bir yerde buldum, bir kenarda dursun;

Kamp İçin Temel Malzemeler

Eğer kendi başınıza kamp yapmaya karar verdiyseniz, yolculuğunuzu planlarken bir malzeme listesi hazırlayın ve o listede şunları mutlaka bulundurun:
– Sırt çantası
– Günlük çanta veya bel çantası
– Çadır
– Kazıklar
– Uyku tulumu
– Uyku tulumu iç astarı
– Şişme veya kapalı hücreli köpük mat (uyku tulumunun altına serilir ve yerden soğuk hava gelmesini engeller)
– Fener
– Yedek pil
– Yedek ampul
– Mumluk ve mumlar
– Temizlik malzemeleri (sabun tuvalet kağıdı diş macunu ve fırçası vb.)
– Balta, testere, kürek
– İlk yardım çantası
– İp / Halat
– Bir acil durum kiti
– Pusula
– Pratik mutfak malzemeleri (plastik tabak kaşık çatal termos kibrit/çakmak çaydanlık tencere tava vb.) Ayrıca matara çakı yürüyüş ayakkabısı yedek ayakkabı yağmurluk yedek giysi ve kişisel malzemelerinizi unutmayın. Yaz aylarında yanınıza mutlaka güneş kremi havlu mayo şapka güneş gözlüğü alın. Kış aylarında ise yanınıza aldığınız giysilerin kış şartlarına uygun sizi ısıtacak giyisiler olmasına özen gösterin.

Kamp Çantasının Hazırlanması;
Kamp çantası hazırlanırken önemli olan çantanın ağırlık merkezini mümkün olduğunca vücudumuzun ağırlık merkezine yakın tutmaktır. Bunun için ağırlığı fazla olan malzemeler mümkün olduğunca omurgaya yakın yerleştirilmelidir. Kamp çantasının hazırlanması özetle şu şekildedir;
Günümüzde birçok kamp çantasında uyku tulumu bölümü vardır eğer sizin çantanızda böyle bir bölüm yoksa uyku tulumunu çantanın en alt kısmına yerleştirin. Bu işlem sırasında uyku tulumunu bir sıkıştırma torbasına koyarsanız daha az yer kaplayacaktır. Kıyafetlerinizi koymak için en ideal yer uyku tulumunun etrafıdır. Kıyafetleriniz ne kadar uğraşırsanız uğraşın mutlaka buruşacaktır bu nedenle boş yere zaman kaybetmeyin. Ağır malzemeleri (örn; kamp ocağı, besin maddeleri, çadır) çantanızın ortalarına ve sırtınıza yakın olan bölümüne yerleştirin.(Malzemelerin sırtınıza batmaması için mutlaka çantanın sırtınıza gelen bölümüne havlu gibi yumuşak bir malzeme koyun). Bu malzemelerin etrafına kalan giysilerinizi yerleştirin. Çantanın en üstüne acil durumlarda size yardımcı olacak malzemeleri yerleştirin (örn; ilk yardım çantası, yağmurluk gibi). Tuvalet kağıdını kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Suyunuz içiz için en ideal yer çantanın yan bölümleridir. Çantanızı bu şekilde hazırlarsanız özellikle uzun yürüyüşlerde ızdırap dolu ağrılardan kurtulursunuz.

İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?
– Yapışkan rulo bant
– Rulo sargı bezi
– Kendinden ilaçlı küçük yara bandı
– Yaraları örtmek ya da temizlemek için steril kare gaz bezi (10 cmx10 cm)
– Burkulma ve incinmelerde kullanılmak üzere 5, 7 ve 10 cm elastik bandaj
– Üçgen bandaj; havlu, örtü ya da turnike olarak kullanılmak üzere.
– Kasıntı ve böcek sokmalarında kullanılmak üzere, sprey ya da losyon anestetikler
– Alerjik reaksiyonlar için tablet ya da şurup antialerjik ilaçlar
– İnce lastik eldivenler
– Yaraları temizlemek için antiseptik solüsyonlar
– Yaralara sürülmek üzere antibiyotikli kremler
– Yanık ve yaralarda yapışmayan, yağlı tül bandaj
– Mikroplu atıkları koymak için torba.
– Çengelli iğne; bandajları tutturmak için
– Makas
– Kıymıkları çıkarmak için cımbız.

Acil Durum Kiti Nedir?
Acil durum kiti acil durumlarda (örn; kaybolma, aracınızın bozulması gibi ) sizin hayatta kalmanızı sağlayacak ufak bir çantadır. Genel olarak içinde; küçük bir bıçak, ateş başlatmaya yarayan aparatlar, balık tutmak için gerekli malzemeler (iğne, kurşun, misina), ufak bir dikiş seti, küçük bir fener, küçük bir pusula, çengel iğne ve yara bantları vardır. Bu kiti mutlaka yanınızda bulundurmalı ve cebinizde veya kemerinizde taşımalısınız. Çantanın içindeki malzemeleri su geçirmez bir poşet içine koymalısınız.

Çadır kurarken izlemesi gereken işlemler;
1 – Çadırı kuracağın yerin düzgün, hafif eğimli olmasına dikkat et. Tabanda yatarken sırtına batacak herhangi bir şeyin olmadığından emin ol. Tabanın geleceğe yere çadır kirletmesin ve nemi alsın diye gazete kâğıdı veya branda kumaş serilmesi uygundur.
2 – İki/dört kişilik bir çadırı kurmadan önce kapı bölümünü kapat. Kapısı meydanı gösterecek şekilde ayarla. Dört ucunu doğru açıdan çakacağın kazıklarla tuttur.
3 – Çadır tipine göre direkleri yerleştir veya yuvalarından geçir. Direk, gergi ipleri için kazıkları çak. Çadırın direklerini dik, ipleri kazıklara geçir. Gergi bağını kullanarak bağla. Güneşlik (yağmurluk) varsa tak.
4 – Kenar gergileri için kazıkları çak, gergi iplerini kazıklara geçir. Bütün iplerin gergin olup olmadığını, çadır kenarlarının düz olmadığını kontrol et.
5 – Çadırın etrafına yağmur olukları açarak yağabilecek yağmurun çadırın tabanına gelmesini engelle.
6 – Çadır torbasını ve diğer malzemeleri çadırın içine koy, çadırı toplama sırasında arama.

Uyku Tulumun Veya Kamp Yatağı
Uyku tulumları kampçılığı daha rahat hale getiren kamp gereçleridir. Uyku tulumları değişik hava koşullarında kullanılmak üzere çeşitli kalınlıklarda imal edilirler. Genelde +3 derecelik uyku tulumları mevsimlik kamplar için yeterlidir. Ancak daha soğuk hava koşullarında kamp yapılacaksa eksi soğukluk derecelerinde kullanılabilecek uyku tulumları alınmalıdır. Kış kampları ve dağ tırmanışları için -40 dereceye kadar kullanılabilen uyku tulumları vardır. Uyku tulumlarının ıslanmaması, ıslak paketlenmemesi, havalandırılması ömrünü uzatacaktır.
Uyku tulumu olmaması durumunda basit bir kamp yatağı yapabilmek için plastik ya da naylon örtünü yere yay. Eğer köpük ya da süngerden bir yatağın varsa örtünün üzerine koy, böyle bir yatağın yoksa minder olarak kullanabileceğin giysileri katla, bunları yattığın zaman başının, belinin ve bacaklarının üst kısımlarının geleceği yerlere koy. Battaniyelerini ya da uyku tulumunu tak ya da minderlerin üzerine koy.
Şu kamp kuralını sakın unutma, üzerinde olduğu kadar altında da örtün olmalı. Ancak bu şekilde yerden gelebilecek soğuğu engelleyebilirsin.
Mevsim yazsa ve tek bir battaniye kullanıyorsan battaniyenin üçte birini yatağa ser, üzerine yat, battaniyeyi üzerine çek, battaniyenin açık ucunu altına doğru sıkıştır, ayaklarını kaldır, battaniyenin alt ucunu ayaklarının altına yerleştir. Böylece battaniyeye iyice sarılmış olacaksın. Eğer uyku tulumun yoksa iki battaniye kullanarak bir uyku tulumu yapabilirsin. Battaniyelerden birini alta yay, diğerini üçe katlayarak birinci battaniyenin üzerine koy, üçe katladığın battaniyenin açık kenarını büyük çengelli iğnelerle tuttur. Alt ucu yukarı doğru katla ve tuttur. Alttaki battaniyenin serbest uçlarını üstteki battaniyenin üzerine kıvır çengelli iğnelerle tuttur, alt ucu aşağıya doğru kıvır.

Kamp Yiyeceklerinin Sağlıklı Bir Şekilde Saklanması
Kamp yiyeceklerini üç gruba ayırabilirsin. Süt, et gibi soğuk yerde saklanmazsa bozulan yiyecekler.
Serin yerde tutulması gereken taze meyve-sebze, sucuk, salam, sosis, yağ gibi yiyecekler.
Konserveler ve benzerleri.
İlk iki gruptaki yiyecekleri buzdolabına koy. Kamp yerinde buzdolabı yoksa ve kamp alanına yakın bir dere varsa bu yiyecekleri kapaklı kaplara koyup akan suya yerleştir. Yerinden kıpırdamaması için kapların üzerine ağır taşlar koy. Hava sıcaksa kampa süt yerine süt tozu götürmen doğru olur.
İçme suyu: Yalnızca güvenli suları kullan, yemek pişirmek ve içmek için kullanacağın suyu bidonlarda ya da kapalı kaplarda sakla.

Yangına Karşı Önlem
Çadırının yanında devamlı olarak su bulundurman iyi olur. Bu iş için yeterli sayıda kova yoksa büyük teneke kutulardan yararlanabilirsin. Kamp ateşini her zaman kontrol altında tut.

NOT: Eğer uzun süreli bir kamp planlıyorsanız çadırın altında kalan bitki örtüsüne zarar vermemek için çadırınızın yerini 5-6 günde bir değiştirin.

NOT 2: Kampa giderken mümkün olduğunca konfordan kaçınmalı ve gerekli malzemeleri almalısınız. Sonuçta çadır ne yaparsanız yapın eviniz kadar rahat olmayacaktır ve amacınızın rahat etmek değil doğa ile bütünleşmek olduğunu unutmayın.

NOT 3: İlk yardım çantanıza zehirlenmeler için zehir çıkartıcı vakum ve sıcak, soğuk kompresler koyun.

NOT 4: Çadırınızı içme suyu kaynağına yakın kurun fakat hemen yanına kurmayın suyun yanındaki toprak çok yumuşak olduğu için kazıklarınız çadırınızı tutamayabilir ve suların çekilmesi halinde çamurun ortasında kalabilirsiniz.