Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık

Bolu Yedigöller Kamp Turu – Tavsiye ve Öneriler

Bolu Yedigöller

Bolu Yedigöller Milli Parkı (İngilizcesi: Bolu Yedigoller National Park) doğa yürüyüşü, tur, fotoğraf gezisi ve kamp için sonbahar mevsiminin gözde mekanlarından. Bende geçtiğimiz hafta sonu doğa gezisi ve kamp nedeniyle oradaydım. Gitmeden nasıl bir yer öğrenmek için araştırma yapmıştım fakat pek işe yarar bilgi bulamamıştım. Gidecek olan arkadaşları bilgilendirecek bir yazı hazırladım;

Yedigöller Nerede? Haritası?

Yedigöller Millî Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer alır. Parka ulaşım için güzergahlar farklılık göstermektedir. (Hava koşullarına göre bazen yollar kapalı olabilmektedir.)

Bolu Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı
Bolu Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Millî Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152inci km’sinden Yeniçağa ve 190 km’sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı karla kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılır. Her iki yolun da yaklaşık 30 km’lik bölümü stabilizedir. 2015 Sonbahar aylarında Bolu ilinden kuzeye ayrılan yol yapım tadilatının ilk etabı bitirilmiş yol ulaşıma açılmıştır. Bu yolu kullanan sürücülerin dikkatli olması gerekmektedir.

Bolu Yedigöller'e Nasıl Gidilir?
Bolu Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Yedigöller için en uygun zaman / mevsim ne zaman?

Yedigöller her mevsim güzel, fakat sonbaharda Yedigöller’i sonbaharın tüm renkleri ile görmek mümkün olduğundan, Yedigöller’in en çok ziyaretçi akınına uğradığı zaman Ekim ayı sonu, Kasım ayı başıdır.

Yedigöller Konaklama, Nerede Kalınır?

Yedigöllerde çadır kurabilirsiniz veya milli parkta bulunan dağ evlerinde (bungalov) larda kalabilirsiniz. Bungalovlar son derece konforlu ve az sayıda olduğu için boş bungalov bulma ihtimaliniz her zaman düşük. Etrafta Otel yok, çadır kurmak istiyorsanız dikkat edeceğiniz bazı durumlar var.

Yedigöller Kamp / Çadır kurmak

Bolu – Yedigölle’de çadır kurmak yapılabilecek en güzel aktivite. Çadır kurmayı düşünen arkadaşların dikkat etmesi bir kaç durum var; Eğer Yedigöllere sonbaharda gidecekseniz akşamları yağışlı olabilir. Bir diğer durum ise akşam 6 sabah 7 arası ateş yakabiliyorsunuz. (saatler farklı olabilir, sormanızda fayda var) Bu kuralın bana saçma geldiğini sabah donarken ateş yakamayacak olmayı saçma bulduğumu belirtmeliyim. Yedigöller aynı zamanda gezi bölgesi olduğu için gündüz vakti her köşe başında mangal / duman olmaması için böyle bir kuralın olduğunu da belirteyim.

Yedigöller Bungalov Evler ve Dağ Evleri

Yedigöller’de bungalovlar / dağ evleri mevcut. Bunlar milli park içerisinde, oteller gibi 2 saatlik kadar mesafede değiller. Isıtma, sıcak su vs. mevcut, çokta güzeller,  fakat bizim arkadaş grubumuzdaki bazı kimseler çadır yerine burada kalmak istemelerine rağmen yoğunluktan dolayı yer bulamamış ve çadırda kalmışlardı.

Yedigöller Otel ve Pansiyon

Çok dikkat edilmesi gereken bir konu çünkü yedigöller milli parkı içerisinde otel yok. Yedi göller resmen dağ başında bir yer, en yakın merkezi yerden bir veya bir buçuk saat kadar yol gittikten sonra ulaşabiliyorsunuz. Dolayısı ile en yakın otelde Yedigöller’e 1 veya 2 saat kadar mesafede. İnternette maalesef Yedigöller otel diye reklamını yaptıkları yerler aslında oraya 1-2 saat kadar mesafede bulunan yerleşim yerlerinde bulanan oteller. Dağ you çok virajlı olduğu için otelin servisi dahi olsa kesinlikle tercih etmezdim, çünkü o yol içinizi dışınıza çıkarmaya yetiyor sevgili dostlar.

Yedigöller Gezilecek Yerler

Yedigöller bölgesinde gezilecek pek çok yer var. Milli parklar bünyesinde, doğa yürüyüşü yapılabilir. Bölgenin çeşmesi, şelalesi, gülen kaya gibi yerler ziyaret edilebilir. Ayrıca Fotoğraf çekmek içinde çok güzel bir yer.

Yedigöller Turu

Tur amaçlı gezi düzenleyen pek çok grup mevcut. Bunların ortalama ücreteri 70-100 TL arasında. Normal fiyatı 70TL kadar.

Yedigöller Kahvaltı, Yemek, Yiyecek, Su Olayları

Yedigöller tesis içerisinde pek çok yerde çeşme mevcut. Ve suyu gerçekten çok güzel. Kamp yapacaksanız yanınızda litrelerce su taşımanıza gerek yok. Fakat yanınızda şişe götürmenizi tavsiye ederim. Oradaki suyu sevdiğiniz için yanınızda götürmek isteyebilirsiniz.

Yedigöller Hava Durumu

Yedigöller deniz seviyesinden 1200+ yüksekte olduğu için normal mevsim şartlarından daha serindir. Eğer sonbaharda gidecekseniz (benim yaptığım gibi, ekim ayı son haftası) yağmurlu olma ihtimali çok yüksektir. Benim gibi yağmuru seviyorsanız sorun olmaz fakat çadırından çıkamayan arkadaşların benimle aynı zevki aldığını söyleyemeyeceğim.

Bolu Yedigöller’de Telefon Çekiyor mu?

Yedigöllerde gördüğüm kadarı ile Türk Telekom hiç çekmiyor, Vodofone ise baz istasyonu aracı ile sadece gündüz vakti çekiyor. Turkcell ise gece gündüz çekiyordu. Tabi bu söylediklerim tarihe ve yere göre değişiklik gösterebilir. O yüzden teyit etmenizde fayda var.

Daha fazla bilgi için Yedigöller milli parkının resmi sitesine bakabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir