Araştırmalar

Tumblr mı? Blogger mı? WordPress mi? Hangisi daha iyi?

Blogger mı (blogspot mu)? Tumblr mı? WordPress mi? Hangisi daha iyi?
Blogger mı (blogspot mu)? Tumblr mı? WordPress mi? Hangisi daha iyi?

Tumblr’dan mı, bloggerdan mı yoksa wordpress’den (WP) mi başlamalıyım sorusu blog yazmaya başlayacak olan arkadaşların merak ettiği bir soru. Bu yazıda 3 ortamı da denemiş biri olarak neden wordpress’i tavsiye ettiğimi açıklamaya çalışacağım.

Neden WordPress?

Öncelikle kalite sıralaması yaparsam WordPress > Blogger > Tumblr şeklinde olur. Sebeplerini de yazayım:

Tumblr

İçlerinde en kötüsüdür. Aslında sistem ve site çok güzel düşünülmüştür gerçekten. Taglar, birbirini takip etme olayları favori postlar, arama vs. güzel niteliklerdir. Fakat tumblr bildiğiniz üzere satıldı. Satıldıktan sonrada tam anlamıyla ilgisizlikten suyu çıktı. Sistemlerin ve sitenin düzgün çalışmaması yanında, çalışan sistemlerin de yanlış çalışması ve ilgisizlik tumblr’ı bitirdi. Önceden bloğunuzda oluşan bir hatayı bir maille halledebilirken, şimdi attığınız maile tweete dönen olmuyor. Çok severek üye olduğum yıllardır kullandığım fakat nefret ederek üyeliğimi sildiğim bir sitedir kendisi.

Örneğin: Sırf “spor” kelimesi ile ilgili yazı yazdığım için, (bana iyilik yaptığını düşünerekten) içerisinde “spor” anahtar kelimeleri geçen postları istemediğim halde öneri olarak önüme çıkarıyor sistemleri. Bu postlarda da şekilden şekile sokulmuş Galatasaraylı veya Fenerbahçeli futbolcular yer alıyor. Halbuki ilgim yok. Sabahtan akşama kadar tumblr’ın bu önerilerini zaman tünelinden temizlemekle uğraşıyorsunuz. Kötüye kullanımı konusuna hiç girmiyorum. (Spor kelimesini “Günlük Kiralık Daire” ilanlarında geçirdikleri zaman, tumblr spor kelimesi geçiyor diye herkese “Günlük Kiralık Daire” ilanı gösteriyor. Aptallık)

Örnek 2: En büyük eksiklerinden biri de istatistik kısmının olmaması, bir yazınız çok yankı uyandırmış, çok okunuyor ve paylaşılıyor olabilir. Fakat tumblr bunu size söylemiyor.(Bu özellik sadece wordpress te mevcut, WordPress’e geçince istatistikleri gördüğünüzde tumblr’a bir daha küfür ediyorsunuz.)

Blogger  (Blogspot)

Burda da sistem güzel, kullanıcı arayüzü tumblr kadar olmasada daha kullanışlı ve işe yarar bir sistemleri var. Meraklısı çok. Tumblr’a göre oldukça profesyonel. Bunu çözmesi, burada ünlü olmak, eklenti, tema olayları uğraş istiyor. Ben o yüzden pek tercih etmedim. Pek çok bloggerın burada ünlü olduğunu belirtelim. Fakat bloğunuz profesyonel bir hal aldığında blogger muhtemelen size yetmeyecek ve wordpress’e geçeceksiniz, geçtiğinizde ise sayfa adresleriniz ayarlarınız değişecek ve sizi takip eden kullanıcı kaybı yaşama durumunuzun olma ihtimali yüksek.

WordPress

Tek kelime ile her yönü ile en güzeli. Arayüzü kullanmak kolay. Tüm postları bir kategoriye eklemek çıkarmak vs. kolay. Eklentiler tadından yenmiyor. Temaları değiştirmek çok kolay. Ayarlamalar, taslaklar vs. gerçekten çok güzel düşünülmüş. İstatistikler var ki tüm raporlar önünüzde (tumblr ve blogspotta yoktur.) Büyük şirketlerin ve blog yazarlarının wordpress kullanmasına şaşmamalı. Eklentiler gerçekten çok güzel, örneğin sosyal medya hesaplarınızı bağlayıp (twitter, facebook, instagram vs.) blog yazdığınızda tüm sosyal medyada otomatik olarak paylaşılmasını dahi sağlayabiliyorsunuz.

WordPress’i akıllı telefon’a (“google play/app store” dan istediğiniz eklentileri indirip şekillendirebileceğiniz.) Tumblr, blogger, blogspot’u ise eski telefonlara benzetebilirsiniz. (Kendilerine hiç bir müdahalede bulunamazsınız.) O yüzden kesinlikle wordpress.

Dip Not:

Arkadaşlar bu 3 ortamı kıyaslayan yazılarla karşılaştım. Bir yazıda diyor ki “yazılım biliyorsanız 3 ü’de aynı. ” – Saçma sapan bir söz. Tumblr’da link sistemini yazılımla değiştirin bakalım?.. yapamazsınız. Tumblrda link formatı “site.com/post/325” şeklindedir başka türlüsüne izin vermez. (Sadece wordpress te yapabilirsiniz.) Yani 3 ortam da aynı değildir, aynı şeyleri yapamazsınız. Ben 3 ortamı da aktif kullanmış bir yazılımcı olarak wordpress’i tavsiye ederim.

Esenlikle.

Yorum

 1. Wordpress mi Blogger mı

  Başlığı tam anlamıyla açıklayan bir içerik olmuş.

  Önemli olan şey daha çok içeriğiniz. Doğru içerikle doğru alt yapıyı buluşturmak gerekiyor. Rekabeti yüksek kelimeler için genellikle WordPress alt yapısını tercih ediyorum. Düşük rekabetli kelimelerde ise Blogger avantajlı gözüküyor.

  Reply
 2. Yolla

  Teşekkürler, güzel yazı olmuş, ekleme yapayım,Tumblr’da link sistemini githup’dan .js gömerek değiştirebilirsin. aslında her şeyi tüm platformların alanını sadece host yeri gibi kullanma mantığı ile bakarak istediğin her şeyi hepsinde yaparsında o mevzu uzun ve gereksiz.

  Reply

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir